Vekaiyu at the Thirteenth Summer Olympics
|
|
|
Competitors
| 512 athletes in all sports
|
Flag bearer
| Ikrisia Sulevire (Swimming)
|
Medals Rank: 5th;
| Gold 15
| Silver 17
| Bronze 22
| Total 54
|
NS Olympic history
|
Summer Games
|
V VI VII VIII IX X XI XII XIII
|
Winter Games
|
VI VII VIII IX X XI XII XIII
|
A team of 512 vulpine peoples representing Vekaiyu competed at the 13th Summer Olympics in Republica, Free Republics. These Olympics represent Vekaiyu's seventeenth appearance in an inter-regional Olympiad, and ninth appearance at a Summer Olympics.
Uniforms
(Main Article: Vekaiyun Sport Uniforms)
Vekaiyu prides itself in its technological and sometimes bizarre uniforms. Prior to the Eighth Summer Olympics, Vekaiyun designers, biologists, and engineers re-designed many of the Vekaiyun uniforms for a number of reasons, including, but not limited to, functionality, design appeal, texture, freedom of movement, comfort, and style. The drastic change in wardrobe is thought to be a catalyst to Vekaiyu's success in the Eighth Summer Olympics. Due the the unusual and often smaller structures of the vulpine people, as well as their religious practices, their uniforms are slightly different than normal human-based nations.
Medalists
Medal
|
Name(s)
|
Sport
|
Event
|
|
Ehjy Teslarestre
|
Judo
|
Men's 60 kg
|
|
Yeri Mikislavi
|
Swimming
|
Men's 100 m Breaststroke
|
|
Sayli Aneshucharo
|
Shooting
|
Women's 10 m Air Rifle
|
|
Lisa Ikaveri
|
Swimming
|
Women's 400 m Freestyle
|
|
Xa Resereru
|
Judo
|
Women's 52kg
|
|
Keslo Imerloshi
|
Shooting
|
Men's 10 m Air Rifle
|
|
Vanse Sokolowva
|
Table Tennis
|
Men's Singles
|
|
Makswel Veweslaru
|
Athletics
|
Men's Discus Throw
|
|
Sisani Reystraveru
|
Athletics
|
Women's Heptathlon
|
|
Stapen Skilusi, Ehjy Uvves, Enlil Vosteru, Yiisu Reveseri, Yiisu Besatera, Kaslo Nuveru
|
Gynmastics
|
Men's - Team All-Around
|
|
Frankyo Ylestrovi
|
Karate - Kata
|
Men's Individual
|
|
Yalela Iveslaro, Lavano Oglirasi
|
Shooting
|
Mixed Pistol Team
|
|
Yeromo Reslaveru, Ikleva Husheri (OR)
|
Shooting
|
Mixed Trap
|
|
Elana Holovershku
|
Shooting
|
Women's 50 m Rifle Three Positions
|
|
Ilo Yeskuviye
|
Swimming
|
Men's 200 m Backstroke
|
|
Ikrisia Sulevire
|
Swimming
|
Women's 200 m Breaststroke
|
|
Stapen Skilusi
|
Gymnastics
|
Men's Individual All-Around
|
|
Riyna Silikaru
|
Shooting
|
Women's Skeet
|
|
Levisa Sikalori
|
Swimming
|
Women's 50 m Freestyle
|
|
Leina Irlavistre
|
Swimming
|
Women's 200 m Backstroke
|
|
Seri Valekastre
|
Athletics
|
Men's 800 m
|
|
Viktor Disnistre
|
Swimming
|
Men's 10 km Marathon
|
|
Reko Livistere
|
Boxing
|
Men's Middleweight
|
|
Viktor Salaberu
|
Gymnastics
|
Men's Trampoline
|
|
Sayli Kolakestrovi
|
Karate - Kumite
|
Women's 55 kg
|
|
Kekteremia Iskalisho, Visela Bismila, Kesi Smigaru
|
Fencing
|
Women's Team Foil
|
|
Ehjy Viresale
|
Diving
|
Men's 3 m Springboard
|
|
Irvo Solesistre
|
Athletics
|
Men's 3000 m Steeplechase
|
|
Riyna Mulekastri
|
Gymnastics
|
Women's Trampoline
|
|
Viktor Islavasho
|
Taekwondo
|
Men's 58 kg
|
|
Liviala Eglestoro
|
Taekwondo
|
Women's 49 kg
|
*
|
(team)
|
Underwater Hockey
|
Men's Underwater Hockey
|
|
Ankya Emlesero
|
Athletics
|
Women's 100 m Hurdles
|
|
Sayli Sikalorvri
|
Athletics
|
Women's Long Jump
|
|
Yiisu Besatera
|
Gymnastics
|
Men's - Floor Exercise
|
*
|
(team)
|
Underwater Hockey
|
Women's Underwater Hockey
|
|
Yero Ignastrovi, Evo Nablistrayu
|
Artistic Swimming
|
Men's Duet
|
|
Kuselo Iglavetho (OR)
|
Athletics
|
Men's 400 m Hurdles
|
|
Ehjy Islamesku
|
Taekwondo
|
Men's 68 kg
|
|
Aksynia Yeleveri
|
Athletics
|
Women's 400 m Hurdles
|
|
Yenga Husteriste
|
Boxing
|
Women's Light Welterweight
|
|
Xa Vilaseru
|
Gymnastics
|
Women's - Floor Exercise
|
|
Lokalo Imleveru
|
Wrestling
|
Men's 57 kg
|
|
Evo Kiskarolu
|
Wrestling
|
Men's 74 kg
|
|
Lisa Yoresku
|
Athletics
|
Women's 50 km Walk
|
|
Salvatoro Isparu
|
Taekwondo
|
Men's 80 kg
|
|
Salvatoro Ilaroshi, Mateu Pilamorivistre
|
Volleyball - Beach
|
Men's Team
|
|
(Team)
|
Water Polo
|
Men's Water Polo
|
|
Sayli Noslero
|
Cycling
|
Women's BMX
|
|
Sisilia Alustrovi
|
Modern Pentathlon
|
Women's Pentathlon
|
|
Tomasu Iblistroviyey
|
Diving
|
Men's 10 m Platform
|
|
Isii Sileveri
|
Boxing
|
Women's Bantamweight
|
|
Yero Sakaneski, Viktor Erasavr, Daszo Ikni'istro, Lso Relikaseri, Ilo Evastroviyey, Erulo Levinavi
|
Gymnastics
|
Rhythmic - Men's Group
|
|
Jesika Nislasvi
|
Gymnastics
|
Rhythmic - Women's Individual
|
*
|
(Team)
|
Netball
|
Men's Team
|
|
(Team)
|
Volleyball
|
Women's Indoor
|
|
(Team)
|
Volleyball
|
Men's Indoor
|
Medals by sport
|
Sport
|
|
|
|
Total
|
Athletics
|
3
|
2
|
5
|
10
|
Gymnastics
|
2
|
4
|
2
|
8
|
Swimming
|
2
|
4
|
1
|
7
|
Shooting
|
2
|
1
|
3
|
6
|
Wrestling
|
2
|
0
|
0
|
2
|
Taekwondo
|
1
|
1
|
2
|
4
|
Boxing
|
1
|
0
|
2
|
3
|
Diving
|
1
|
0
|
1
|
1
|
Cycling
|
1
|
0
|
0
|
1
|
Volleyball
|
0
|
3
|
0
|
3
|
Judo
|
0
|
1
|
1
|
2
|
Artistic Swimming
|
0
|
1
|
0
|
1
|
Pentathlon
|
0
|
1
|
0
|
1
|
Karate
|
0
|
0
|
2
|
2
|
Fencing
|
0
|
0
|
1
|
1
|
Table Tennis
|
0
|
0
|
1
|
1
|
Water Polo
|
0
|
0
|
1
|
1
|
Medals by type
|
Type
|
|
|
|
Total
|
Men's
|
7
|
10
|
11
|
28
|
Women's
|
7
|
6
|
11
|
24
|
Mixed
|
1
|
1
|
0
|
2
|
Total
|
15
|
17
|
22
|
54
|
- * denotes demonstration event
- (OR) denotes Olympic Record